Instalacja Fotowoltaiczna – jak uniknąć problemów.
Tak, w końcu zdecydowałeś się na to, aby wyposażyć swój dom lub firmę w instalację fotowoltaiczną z nadzieją, że będzie to dla Ciebie dobra inwestycja na długie lata, gdyż tylko takie założenie ma w ogóle sens.
Instalacja to duży wydatek, a czas zwrotu wynosi nawet 6-7 lat – czyli jest to inwestycja długoterminowa. Nie nastawiaj się, na krótszy czas zwrotu - choć prognozy wzrostu cen energii zapewne zaskoczą nas w przyszłości swoja wysokością.
Na co powinieneś zwrócić uwagę i jakie problemy możesz napotkać?
Startujesz poszukując solidnego wykonawcy, to pierwsza dość trudna decyzja, gdyż na rynku pojawiło się mnóstwo firm oferujących tego typu usługi. Jak rozpoznać solidnego partnera dla takiej inwestycji?
Kierowanie się opiniami umieszczanymi na najczęściej używanej przeglądarce internetowej nie zawsze odzwierciedla stan faktyczny. Godna zaufania firma powinna przede wszystkim:
Posiadać personel posiadający niezbędna wiedzę oraz kwalifikacje, w tym:
- odpowiednie uprawnienia elektryczne w zakresie eksploatacji i dozoru instalacji elektrycznych
- (popularnie zwane uprawnieniami SEP „E” oraz „D”)
- certyfikat instalatora odnawialnych źródeł energii wydawanych przez Urząd Dozoru Technicznego
Współpraca z firmą powinna opierać się na bardzo dobrej komunikacji, łatwości kontaktu, uzyskiwaniu wyczerpujących informacji.
Firma powinna być w pewnym stopniu elastyczna, uwzględniająca Twoje sugestie odnośnie zaoferowanych urządzeń czy wykonania samej instalacji.
Nie powinieneś odczuwać żadnego nacisku ze strony handlowca na jak najszybsze podpisanie umowy.
A jak wyglądają kwestie udzielanych gwarancji?
Producenci udzielają najczęściej następujących okresów gwarancji:
- 12 lat dla paneli fotowoltaicznych, zdarzają się także producenci z 20 letnią gwarancją
- 10 lat dla falowników/ inwerterów
Wybrałeś już wykonawcę instalacji, teraz tylko zwróć jeszcze uwagę na kilka istotnych spraw:
- po wykonanej instalacji powinieneś otrzymać dokumentację powykonawczą zawierającą plan instalacji, schemat elektryczny, karty katalogowe wszystkich zainstalowanych urządzeń, certyfikaty i deklaracje w szczególności deklaracje zgodności NC RfG falownika, dopuszczającą go do podłączenia do sieci energetycznej, numery seryjne wszystkich zainstalowanych paneli oraz falownika.
- jeśli chcesz, aby firma zgłosiła instalację w Twoim imieniu, wystarczy, że udzielisz jej pełnomocnictwa. Zgłoszenia możesz także dokonać sam – polega na wysłaniu 1 maila z odpowiednimi załącznikami. Niezbędne dokumenty powinna przygotować firma.
- po wymianie licznika, będzie cię obowiązywała nowa umowa z dostawcą energii, którą otrzymasz.
Tutaj musisz zwrócić uwagę na wybrany przez Ciebie sposób rozliczania energii. Możesz rozliczać się w systemie dwumiesięcznym lub wybrać rozliczanie roczne. Jeśli z niego skorzystasz przez pierwszy rok zakład energetyczny będzie przysyłał Ci faktury prognozowane (ich wysokość będzie podobna do tych, które opłacałeś w poprzednim roku). Możesz poczuć się zirytowany, przecież nie po to zakładałeś instalację, aby teraz płacić tyle samo i co z energią wyprodukowaną prze ten czas przez instalację? Otóż energia ta w żadnym wypadku nie przepada, na koniec roku rozliczeniowego podsumowana zostanie ilość energii wyprodukowanej i wysłanej do sieci oraz tej zużytej. Będziesz miał wysoką nadpłatę na swoim koncie, która rozliczana będzie w następnych okresach – czyli przez parę lat nie będzie płacił nic.
Jeśli nie chcesz jednak płacić faktur prognozowanych, powinieneś zwrócić się do dostawcy energii o ograniczenie wysokości faktur prognozowanych tylko do opłat stałych.
Jeśli wybierzesz rozliczanie co dwa miesiące nie będziesz otrzymywał faktur prognozowanych.
Uwaga: Szykują się zmiany w sposobie rozliczania energii wysłanej oraz zużytej, które mają obowiązywać osoby zakładające instalację od stycznia 2022 roku. Polegać one będą na likwidacji systemu upustów obowiązującego obecnie, na rzecz osobnego rozliczania energii zużywanej oraz wysyłanej. Rozwiązanie jest w fazie uzgodnień i na dzień dzisiejszy trudno określić jego końcową wersję. W Internecie pojawiły się już wyliczenia sugerujące, że nowy system będzie znacząco gorszy, jeśli chodzi o opłacalność inwestowania w instalację fotowoltaiczną. My opierając się na dostępnych informacjach obliczyliśmy, iż zmiany mogą jedynie wydłużyć czas zwrotu inwestycji o około 2 lat, co według nas nie przekreśla w żaden sposób opłacalności takiej inwestycji. Tym bardziej, iż pojawią się dopłaty do systemów magazynujących energię, co diametralnie zmieni sposób wykorzystania wyprodukowanej energii, którą będzie można zmagazynować i korzystać z niej np. w porze nocnej.
Wyniki testów instalacji wyposażonych w system magazynowania energii pokazują znaczny wzrost konsumpcji własnej, czyli energii, za którą nie płacimy. Przykładowa instalacja bez systemu magazynowania wykorzystywała na bieżąco około 22% produkowanej energii, gdy wyposażono ją w magazyn pokrywający 50% dziennego zapotrzebowania na energię, zużycie bieżące wzrosło do 62%. W większości gospodarstw domowych, gdzie roczne zużycie energii oscyluje w okolicy 3600 kWh samowystarczalność na takim poziomie zapewni magazyn o pojemności 5 kWh.
Posiadanie magazynu to także inne dodatkowe plusy, np. brak przerw w dostawie prądu.
Gdy już zostałeś szczęśliwym posiadaczem instalacji fotowoltaicznej powinieneś dbać o jej dobry stan techniczny, ma przecież służyć przez długie lata. Choć są to urządzenia bezobsługowe, sprawdź od czasu do czasu jak przebiega produkcja energii w falowniku, czy nie pojawiły się tam niepokojące komunikaty o usterkach lub awariach. Czy falownik posiada niezakłóconą cyrkulację powietrza, np. ktoś nie położył na niego jakiegoś kartonu, zasłonił go itp. Zwróć także uwagę na stan paneli fotowoltaicznych, szczególnie po silnych wichurach lub opadach gradu.
Dobrze wykonana instalacja powinna posłużyć nawet 30 lat.